Badanie przepływu cewkowego Lublin

5/5 (6)

Badanie przepływu cewkowego Lublin.
Uroflowmetria pozwala na dokładne określenie rodzaju zaburzeń, będących przyczyną nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego. Jak przebiega uroflowmetria i jak się do tego badania przygotować? Interpretacja wyniku uroflowmetrii.

Uroflowmetria stanowi część badania urodynamicznego, w którym określa się obecność patologii w trakcie oddawania moczu a także sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego oraz prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej. Uroflowmetria pomaga zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu moczu – pozwala ocenić szybkość oddawania moczu, jego ilość oddawaną w ciągu sekundy oraz całkowitą objętość mikcji. Po zakończeniu mikcji zaleca się skontrolowanie ilości moczu zalegającego w pęcherzu, najczęściej w oparciu o badanie USG. Uroflowmetria odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji na temat konieczności zastosowania leczenia farmakologicznego czy zabiegowego u pacjentów zgłaszających zaburzenia podczas oddawania moczu.

Uroflowmetria: wskazania / Badanie przepływu cewkowego Lublin

Wskazaniem do badania są takie zaburzenia w oddawaniu moczu (mikcji) jak:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • osłabienie strumienia moczu,
  • częstomocz,
  • nagłe parcie na mocz,
  • oddawanie moczu w kilku porcjach,
  • zaleganie moczu po mikcji,
  • nietrzymanie moczu.

Uroflowmetria: przebieg badania / Badanie przepływu cewkowego Lublin

Uroflowmetria jest całkowicie nieinwazyjna i niebolesna. Na badanie, które wykonuje się zazwyczaj rano, musisz zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem (nie należy oddawać wcześniej moczu przynajmniej przez dwie godziny).  Po prostu jak w warunkach domowych oddajesz mocz do przepływomierza, który z wyglądu przypomina zwykły sedes i usytuowany jest w toalecie. Urządzenie samo rozpoznaje początek i koniec mikcji. Przepływomierz analizuje strumień moczu, mierzy jego objętość, a następnie rysuje krzywą mikcji, oblicza typowe parametry i przesyła do komputera – interpretacja wyniku należy do lekarza. Badanie zajmuje około 10 minut.

O czym świadczy nieprawidłowy wynik uroflowmetrii?

Zwolnienie prędkości przepływu występuje w przypadku istnienia przeszkody w drogach moczowych (najczęściej przerośnięty gruczoł krokowy, zwężona cewka moczowa etc.) lub gdy osłabiona jest kurczliwość mięśnia wypieracza pęcherza.

Jeśli przepływ jest szybszy niż wynika to z normy dla wieku pacjenta, może to świadczyć o obniżonym oporze cewkowym np. w dysfunkcji mięśnia zwieracza wewnętrznego cewki moczowej lub w nadreaktywności mięśnia wypieracza pęcherza. / Badanie przepływu cewkowego Lublin

Czytaj więcej

Dla lekarzy

<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-96994316-4″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‘js’, new Date());

gtag(‘config’, ‘UA-96994316-4’);
</script>

Post Author: Paweł Iberszer