Swoboda w związku, a problemy ze stulejką

Co to jest stulejka?

Co to jest stulejka?

Stulejką określamy utrudnienie lub uniemożliwienie odprowadzenia napletka poza żołądź, czyli prosto mówiąc, nie można ściągnąć skórki z żołędzi. Do takiej sytuacji u części mężczyzn dochodzi tylko w czasie wzwodu u innych również, kiedy penis jest w spoczynku. Stulejka może być wrodzona lub nabyta w trakcie życia, zwykle w wyniku stanów zapalnych napletka.

Czy stulejka jest zagrożeniem dla zdrowia Pacjenta?

W większości przypadków dla zdrowia fizycznego nie, ale psychicznego, owszem. Trudno sobie wyobrazić mężczyznę, który pozostanie normalny, gdy każde zbliżenie zamiast przyjemności jest udręką. W sytuacjach skrajnych stulejka może powodować zagrożenie dla zdrowia – trudności w oddawaniu moczu. Mogą one z kolei doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Nie zwlekaj z wizytą u urologa – zrób z tym porządek i żyj normalnie.

Jakie są korzyści obrzezania?

Mężczyźni po obrzezaniu mogą dłużej uprawiać seks. Wynika to choćby ze zmniejszonej wrażliwości żołędzi. Dodatkowo dochodzi do przecięcia wędzidełka, co też umożliwia większą kontrolę wytrysku.
Udowodniono, że po obrzezaniu zmienia się flora bakteryjna na żołędziu i znikają niebezpieczne bakterie beztlenowe. Partnerki takich mężczyzn mniej chorują, na niektóre nowotwory dróg rodnych oraz rzadziej dochodzi do zakażenia wirusem HIV – ale to informacja dla tych, co szukają przygód.
W większości przypadków zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co wymaga podania środka znieczulającego bezpośrednio do skóry prącia. Ból towarzyszący podaniu jest niewielki i można go zmniejszyć stosując maść znieczulającą. Szczególnie wrażliwi Pacjenci mogą być operowani w znieczuleniu ogólnym.

Co po zabiegu?

Po zabiegu przez kilka godzin może pojawiać się niewielkie krwawienie (oczywiście słowo „niewielkie” różnie znaczy dla każdego z nas). Nie panikuj, tylko uciśnij jałowym gazikiem krwawiące miejsce przez kilka minut. Jeżeli nie masz zaburzeń krzepnięcia lub nie najadłeś się dużych dawek leków przeciwbólowych, które mogą wpływać na krzepniecie, to krwawienie ustanie. Przez dobę lub dwie możesz odczuwać ból – zwykle wystarczą powszechnie stosowane leki przeciwbólowe. Po zabiegu ważna jest higiena, czyli codzienne mycie rany mydłem przeciwbakteryjnym. Nie należy brać kąpieli w wannie, bo rana goi się, gdy jest sucho. Nie zalecam żadnych mokrych okładów z rumianku lub rywanolu. Z reguły są zakładane szwy rozpuszczalne, które same odpadają po około 7 dniach. Jeżeli pod napletkiem był stan zapalny konieczne może być przyjmowanie doustne antybiotyku. 

Skip to content