Badanie piersi, przygotowania i jak wygląda badanie ?

Badanie piersi

Badanie piersi – przygotowania

USG piersi warto zrobić w pierwszej połowie cyklu (między 4. a 10. dniem), ponieważ po tym czasie zwiększa się objętość wody w piersiach co wpływa na dokładność badania. Przed badaniem ginekolog przeprowadza z pacjentką szczegółowy wywiad, w którym pojawiają się pytania dotyczące miesiączki oraz ewentualnej ciąży. Warto powiedzieć lekarzowi o przyjmowanych lekach hormonalnych oraz przypadkach raka piersi w rodzinie. Jeśli kobieta miała wcześniej robione badania piersi, powinna mieć przy sobie wyniki zarówno poprzedniego USG, jak i mammografii. Przed badaniem zalecane jest również nieużywanie dezodorantów oraz innych środków zmniejszających potliwość, ponieważ mogą utrudnić przebieg badania USG.

Badanie piersi – jak wygląda?

W trakcie USG piersi lekarz prosi kobietę o zdjęcie bluzki oraz stanika, a następnie położenie się na kozetce. Badanie można również przeprowadzić w pozycji siedzącej. Ginekolog smaruje piersi żelem, a następnie sondą aparatu USG głowicą przesuwa po gruczołach sutkowych zataczając kręgi oraz wykonując ruchy pionowe w górę i w dół. Lekarz bada również urządzeniem doły pachwowe, sprawdzając czy nie ma na nich charakterystycznych zgrubień odpowiadających powiększonym węzłom chłonnym.

Czym różni się USG piersi od mammografii?

Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie a USG kompletnie nieszkodliwe ultradźwięki do badania piersi. Mammografia cechuje się dużą czułością w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie gruczołów sutkowych. Mammografię powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 40 lat. Badaniu warto się poddać, co najmniej raz na dwa lata.

Skip to content