USG piersi – wskazania do badania
Badanie USG gruczołów sutkowych jest jednym z prewencyjnych badań mających na celu szybkie wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi. Poza badaniem ultrasonograficznym piersi, lekarze zalecają również samobadanie przed lustrem, pod prysznicem lub po kąpieli. Szczególnie ważne jest wykonanie USG u kobiet, które bolą piersi lub wyczuwają pod palcami zgrubienie w obrębie gruczołów sutkowych.
Wskazaniem do badania jest także wyciek z sutka wydzieliny, a także wizyta kontrolna w przypadku rozpoznanych przez ginekologa łagodnych zmian w piersiach.
Poza tym, USG powinny wykonać kobiety, które:
– mają bóle piersi;
– mają mały biust;
– miały w rodzinie przypadki zachorowań na raka piersi;
– miały punkcję sutka;
– są w ciąży, a badania rentgenowskiego nie można wykonywać;
– mają guza niewidocznego na mammografii, jednak wyczuwalnego pod palcami.
Badanie ultrasonograficzne piersi powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę. USG gruczołów sutkowych jest jednym z prewencyjnych badań mające na celu szybkie wykrycie zmian nowotworowych w obrębie piersi.
Poza badaniem ultrasonograficznym piersi, lekarze zalecają również samobadanie przed lustrem, pod prysznicem lub po kąpieli.
USG piersi – czym się różni od mammografii i biopsji piersi?
Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie do badania piersi, które najszybciej pozwalają wykryć zmiany nowotworowe w obrębie gruczołów sutkowych. Mammografię powinny wykonywać wszystkie kobiety po ukończeniu 40 lat. Badaniu warto się poddać co najmniej raz na dwa lata.
Aby zwiększyć zainteresowanie badaniami zostały wprowadzone specjalne mammobusy, w których został zainstalowany specjalny aparat mammograficzny. Dzięki temu, w badaniu może udział każda kobieta bez względu na posiadane ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei biopsja piersi jest zaawansowanym badaniem polegającym na pobraniu fragmentu tkanki z gruczołu piersiowego do badania histopatologicznego. Biopsję wykonuje się u kobiet, u których w trakcie mammografii lub samobadania sutków dało się wykryć zmiany budzące niepokój zarówno lekarza, jak i pacjentki. Biopsja pozwala określić charakter oraz postać guza.