Biopsja prostaty – wszystko na temat badania

Jak należy się przygotować do biopsji stercza?

Lekarz powinien przepisać antybiotyk, który należy zacząć przyjmować na dzień przed wyznaczonym terminem biopsji, a następnie kontynuować przez kilka dni w celu zapobieganiu zakażeniu.
Jeżeli przyjmuje Pan leki wpływające na krzepnięcie krwi należy je odstawić lub zmienić na zastrzyki najpóźniej na 7 dni przed biopsją. W tym celu należy skontaktować się ze swoim lekarzem kardiologiem lub lekarzem prowadzącym.
Na biopsję należy zgłosić się po lekkim śniadaniu. Ważne by odbytnica była pozbawiona zawartości dlatego zaleca się jej opróżnienie przez użycie czopka glicerynowego rano przed badaniem.

Jaki jest przebieg biopsji?

Pacjent podczas biopsji ułożony jest na boku z kolanami podciągniętymi pod brodę. Urolog wprowadza żel znieczulający do odbytnicy a następnie głowicę zwaną transrektalną. Przed przystąpieniem do biopsji lekarz wykonuje USG stercza oraz znieczulenie samej prostaty podając lek w okolicę pęczków naczyniowo-nerwowych odpowiedzialnych na unerwienie tego narządu. Kolejnym etapem jest pobranie wycinków z gruczołu krokowego za pomocą specjalnej igły. Zwykle jest ich 12, ale zależy to od wielkości prostaty. Pobieranie bioptatów po prawidłowo wykonanym znieczuleniu nie jest bolesne. U pacjentów z bardzo dużym prawdopodobieństwem choroby nowotworowej wykonywana jest tak zwana biopsja formalna, w trakcie której pobierane jest tylko kilka wycinków (po 2 z każdego płata) w celu potwierdzenia rozpoznania. / Biopsja prostaty w Lublinie

Jak biopsja jest odczuwana przez Pacjenta?

Pacjenci poddawani biopsji gruczołu krokowego zgłaszają uczucie parcia na stolec oraz wrażenie ucisku na gruczoł krokowy. Moment pobrania wycinka z gruczołu krokowego odczuwany jest jako delikatne ukłucie.
Po biopsji gruczołu krokowego pacjenci mówią również o niewielkim dyskomforcie odczuwalnym w odbytnicy lub okolicy krocza. U części pacjentów pojawia się krew w moczu jednak nie wymaga ona żadnej interwencji i ustępuje samoistnie. W przypadku utrzymywania się krwawienia lub masywnego krwiomoczu należy zgłosić się do urologa. Krwawienie z odbytnicy utrzymuje się przez ok. 2-3 dni po biopsji gruczołu krokowego, a obecność krwi w nasieniu może pojawić się przez okres ok. miesiąca po zabiegu.

Skip to content