Jankowski Tomasz

Dr n. med.
Jankowski Tomasz

Onkolog kliniczny, Radioterapeuta

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Studium Doktoranckie na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu

Miejsce Pracy:

– Klinika Pulmonologii, Onkologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy SPSK4
– Oddział Pulmonologii i Intensywnej Terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Bożego w Lublinie
– Konsultant w dziedzinie onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie

Zainteresowania:

– Diagnostyka i leczenie raka płuc
– Diagnostyka i leczenie raka piersi
– Leczenie raka prostaty
– Terapie spersonalizowane i immunoterapia w onkologii
– Doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych fazy II i III jako główny badacz i współbadacz
– Koordynator krajowy w badaniach klinicznych (rak piersi, rak żołądka)

dr Tomasz Jankowski – przynależność do Towarzystw Naukowych:
– Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) – wiceprzewodniczący Oddziału w Lublinie PTO
– European Society of Medical Oncology (ESMO)

Czym jest nowotwór płuca i opłucnej?

Nowotwory płuca wywodzą się z komórek wyściełających drogi oddechowe i są również nazywane nowotworami oskrzelopochodnymi. Ich miejscem powstawania są oskrzela główne, mniejsze oskrzela prowadzące do segmentów płuca lub drobne oskrzeliki prowadzące do pęcherzyków płucnych. Gdy chodzi o nowotwory pochodzące z dużych oskrzeli, mówimy o nowotworach zlokalizowanych centralnie (położonych w pobliżu śródpiersia), natomiast guzy pochodzące z drobnych oskrzelików mają zazwyczaj położenie „obwodowe”, czyli zlokalizowane na obwodzie płuca. Do powstania nowotworu dochodzi na skutek przemiany komórek prawidłowego nabłonka oddechowego w wyniku zaburzeń (w większości mutacji) genów ważnych dla wzrostu komórki i jej podziałów. Zaburzenia te powstają najczęściej na skutek działania czynników rakotwórczych.

Rak płuca, czyli oskrzelopochodny nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka dróg oddechowych, stanowi zdecydowaną większość nowotworów płuca i jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce zarówno pod względem liczby zachorowań (ok. 21 tys. Rocznie), jak i liczby zgonów. Do rzadszych nowotworów płuca (ok. 1%) należą chłoniaki oraz nowotwory nienabłonkowe.

Najczęstszym nowotworem opłucnej (surowiczej błony otaczającej przestrzeń, w której zamknięte jest płuco) jest międzybłoniak (mesothelioma). Jest to złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek międzybłonka i szerzący się w sposób rozlany na powierzchni opłucnej. Rozrost międzybłoniaka charakteryzuje się tworzeniem guzków, z czasem tworzących naciek obejmujący szeroko opłucną i naciekający ścianę klatki piersiowej i przyległe struktury śródpiersia. W przebiegu międzybłoniaka często dochodzi do tworzenia płynu wysiękowego, gromadzącego się w opłucnej i powodującego dolegliwości w postaci duszności. W Polsce odnotowuje się ok. 120 zachorowań na międzybłoniaka rocznie. (…)”

Fragment artykułu ze strony http://onkologia.org.pl/nowotwory-pluca-oplucnej-tchawicy/

Godziny przyjęć
specjalisty
Środa
15:00-19:00
Skip to content