5/5 (32)
mgr Olga Krzyżanowska
Fizjoterapeuta, dyplomowany terapeuta uroginekologiczny
Jestem absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na kierunku fizjoterapia / mgr Olga Krzyżanowska.
Ukończyłam liczne szkolenia z zakresu terapii manualnej, które pozwalają mi efektywnie pracować.
Początek mojej pracy stanowiła głównie terapia po zabiegach artroskopii stawu kolanowego, urazach barków oraz u pacjentów z bólem kręgosłupa. Następnie zainteresowałam się terapią wisceralną oraz problemami dna miednicy.
W 2016 r. uzyskałam tytuł Terapeuty Uro-ginekologicznego, wpisując się tym samym na listę dyplomowanych terapeutów Polskiego Towarzystwa Uro-ginekologicznego (PTUG).
Zdobyta wiedza pozwala mi dostosować i przeprowadzić terapię u kobiet/mężczyzn z nietrzymaniem moczu, bólami w obrębie miednicy mniejszej, bólami jamy brzusznej, rozejściem mięśnia prostego brzucha, neuralgiami nerwu sromowego, bolesnym współżyciem, powikłaniami pooperacyjnymi, bólami kręgosłupa i stawów.
Ukończyłam również szkolenie pomocne w diagnostyce i terapii u pacjentów z problemami miednicy mniejszej – wykonuję badanie EMG, stymulację funkcjonalną (FES), powierzchowną elektromiografię (sEMG) oraz biofeedback.
Aktualnie jestem studentką Osteopatii w Warszawie w systemie 4-tetnim.
Medycyna osteopatyczna jest dziedziną diagnozowania i leczenia. Jej głównym założeniem jest traktowanie organizmu ludzkiego jako integralnej całości, w której zachodzą powiązane ze sobą procesy. Zgodnie z tą zasadą badanie osteopatyczne nie może koncentrować się wyłącznie na jednej wybranej części ciała. A jego zadaniem jest przede wszystkim odnalezienie pierwotnej dysfunkcji organizmu, która z pozoru może nie mieć związku z bieżącymi dolegliwościami.
W czym mogę Państwu pomóc? / mgr Olga Krzyżanowska.
Wykorzystuję terapię manualną:
- w bólach kręgosłupa,
- miednicy,
- uszkodzeniach stawów kończyn i tkanek miękkich,
- złamaniach,
- zwichnięciach,
- wadach postawy,
- stanach napięcia mięśni,
- nerwobólach,
- a także w leczeniu pooperacyjnym czy po urazach sportowych,
- oraz problemach trzewnych
Terapia kobiet:
- po zabiegach operacyjnych uro-ginekologicznych
- blizna po cięciu cesarskim
- terapia trzewna
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- pęcherz nadreaktywny
- zespół bólowy dna miednicy
- bolesne miesiączkowanie
- bolesne współżycie
- bóle spojenia łonowego
- rozstęp mięśnia prostego brzucha
- obniżenie narządów rodnych
- w trakcie ciąży i po porodzie
- po zabiegu epizjotomii, pęknięciu krocza
- terapia proktologiczna
- elektrostymulacja , badanie EMG,
- biofeedback mięśni dna miednicy
Terapia mężczyzn:
- po zabiegu prostatektomii radykalnej
- nietrzymanie moczu
- terapia trzewna
- terapia proktologiczna
- elektrostymulacja, badanie EMG,
- biofeedback mięśni dna miednicy
Elektromiografia (EMG)
Badanie potencjałów elektrycznych związanych z aktywnością spoczynkową i wysiłkową mięśni za pomocą specjalistycznego sprzętu – elektromiografu.
Do badania zaburzeń funkcji dna miednicy wykorzystywane są elektrody – waginalna lub rektalna – pozwala to na zdiagnozowanie problemu, a następnie dopasowanie odpowiedniej terapii.
Elektromiograf wykorzystywany jest również do wykonywania elektrostymulacji dna miednicy w celu poprawy jego ukrwienia, czucia, pobudzenia mięśni i układu nerwowego do pracy, lub dzięki odpowiednim parametrom pozwala je zrelaksować.
Możliwa jest również m.in. stymulacja splotu krzyżowego, okolicy nadpęcherzowej, nerwu piszczelowego (w OAB) za pomocą elektrod powierzchownych.
EMG Biofeedback / mgr Olga Krzyżanowska.
Forma terapii dzięki, której pacjent/tka uczy się świadomie aktywować i relaksować dno miednicy, jednocześnie obserwując postęp swojej pracy na ekranie monitora – zasada sprzężenia zwrotnego.
Za pomocą wzroku i/lub dźwięku pacjenci uczą się odpowiednio pracować dnem miednicy i sterować jego pracą tak, aby wykonać zadanie zlecone przez terapeutę. Utrwala to prawidłowe wzorce, usprawnia terapię.
Wykorzystanie sprzętu pozwala udokumentować postępy terapii. Jest jednym z elementów całej terapii urologiczno-ginekologicznej. / gtag(‘config’, ‘UA-96994316-4’)
Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj
Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj
Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj