dr Małgorzata Miącz w Onko-Centrum

Małgorzata Miącz

5/5 (23)

dr n. med. Małgorzata Miącz

Onkolog kliniczny, Lekarz chorób wewnętrznych

dr Małgorzata Miącz

Akademia Medyczna w Lublinie 1995, lekarz medycyny

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4, Klinika Pneumonologii, Onkologii i Alergologii, ul. Jaczewskiego 8, 20-954 Lublin, Polska-I stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, 1999

Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Plac Hallera 190-647 Łódź, Polska -doktor nauk medycznych, 2008

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli, ul. Dr K. Jaczewskiego 7, 20-090 Lublin, Polska – specjalista onkologii klinicznej, 2009

Miejsce zatrudnienia: dr Małgorzata Miącz
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ, 20-718 Lublin , Al. Kraśnicka 100
Oddział Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii, Diabetologii, z Pododdziałem Onkologicznym / gtag(‘config’, ‘UA-96994316-4’)

Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj

Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj

Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj

“Beta-karoten

Ten antyoksydant jest jedną z najintensywniej badanych substancji. Należy do grupy związków zwanych karotenoidami nadających skórce owoców pomarańczowy kolor. Jednak w przeciwieństwie do innych karotenoidów, beta-karoten jest także prekursorem witaminy A, która wspomaga proces różnicowania się komórek. Dlatego przypisuje mu się zdolność do hamowania zmian nowotworowych. Przez wiele lat prowadzono badania kliniczne na dużą skalę, w których sprawdzano profilaktyczny potencjał beta-karotenu.

W dwóch badaniach osobom palącym papierosy podawano wysokie dawki suplementów beta-karotenu, by uchronić je przed rakiem płuca i innymi nowotworami. Jednak okazało się, że zażywanie tych preparatów nie tylko nie zmniejsza ryzyka nowotworu płuca, ale je nasila. W kolejnym badaniu nie stwierdzono ani dobrego, ani złego wpływu beta-karotenu na zagrożenie chorobą nowotworową. W 1998 r. naukowcy pracujący dla WHO oficjalnie stwierdzili, że pierwszą linią obrony przed rakiem jest dieta bogata w warzywa i owoce, natomiast suplementy beta-karotenu są nieskuteczne w profilaktyce nowotworowej. Ponadto osoby  szczególnie zagrożone zachorowaniem na raka, na przykład palące papierosy, powinny unikać dużych dawek tych preparatów.

Fragment artykułu o chemoprewencji ze strony http://onkologia.org.pl/chemoprewencja/

Post Author: Paweł Iberszer