Oceń nas
Zaburzenia erekcji.
Już po 40 roku życia u mężczyzn następuję SPADEK całkowitego stężenia testosteronu w surowicy. Lekarze specjaliści z dziedziny endokrynologii w Onko-Centrum zajmują się między innymi problemami mężczyzn z niskim poziomem testosteronu.
Podstawowa ocena endokrynologiczna obejmuje wywiad z Pacjentem oraz laboratoryjne oznaczenie: LH, testosteronu całkowitego, SHBG, estradiolu, TSH oraz prolaktyny. Proponowane badania to: glukoza i insulina na czczo, lipidogram, kwas moczowy oraz w wybranych przypadkach test tolerancji glukozy.
Wśród opcji terapeutycznych wymienia się regularny nadzór nad Pacjentem, objawowe leczenie powikłań metabolicznych oraz w niektórych przypadkach zastępczą TERAPIĘ TESTOSTERONOWĄ. W każdym przypadku należy rozważyć potencjalne powikłania terapii testosteronem. / Zaburzenia erekcji
Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj
Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj
Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj
Fragment artykułu ze strony http://onkologia.org.pl/rehabilitacja-trakcie-leczenia/ pt.: “Rehabilitacja w trakcie leczenia”.
“Rehabilitacja seksualna
Jednym z elementów szeroko pojętej rehabilitacji jest rehabilitacja seksualna, na którą coraz bardziej należy zwracać uwagę w programowaniu leczenia chorych na nowotwory.
Seks jest tak osobistą sprawą, że zarówno chorzy, jak i personel medyczny boją się omawiać związane z tym problemy. Funkcjonowanie chorych w zakresie seksualności jest rzadko oceniane przez specjalistów zajmujących się zdrowiem, choć jest uznawane za jeden z ważniejszych aspektów opieki nad pacjentem. Obecność dysfunkcji psychoseksualnych wśród chorych na nowotwory jest bardzo duża. Wynika to często z zaburzonego obrazu własnego ciała i uszkodzenia narządów lub tkanek. Dysfunkcje seksualne pojawiające się u pacjentów onkologicznych mogą być wywołane czynnikami somatycznymi lub psychicznymi.
Leczenie tych zaburzeń zależy od czynników je wywołujących. W wyniku zabiegu chirurgicznego w sąsiedztwie narządów płciowych może dojść do uszkodzenia zarówno unerwienia, jak i unaczynienia narządów płciowych. Radioterapia w okolicy podbrzusza może uszkodzić aparat nerwowo-naczyniowy układu płciowego. Wynikiem takich uszkodzeń może być zmniejszony popęd seksualny, powstrzymywanie się od kontaktów seksualnych lub całkowite ich zanikanie. Pojawienie się dysfunkcji seksualnych może być związane ze stresem w zakresie diagnozowania, informacją o konieczności okaleczającej operacji, np. amputacji piersi lub wyłonienia stomii. Pogorszona samoocena i lęk przed brakiem akceptacji ze strony partnera to częste psychologiczne przyczyny unikania kontaktów i zmniejszenia popędu seksualnego. Rehabilitacja seksualna wymaga podejścia do spraw seksu w szerokim tego aspekcie, począwszy od uznania, że chory na raka może być dalej atrakcyjnym i wartościowym partnerem w miłości mimo uszkodzeń związanych z chorobą, aż do przekonania współpartnera o różnych wartościach bliskości. Dlatego rehabilitacja seksualna jest istotną sprawą dla wszystkich chorych na nowotwory i ich partnerów.
Jedną z metod rehabilitacji jest czterostopniowy model interwencji:
● zgoda – pierwszy etap stanowi uzyskanie zgody chorego na rozmowę i dyskusję na temat problemu wywołanego przez chorobę, często zainicjowany przez pacjenta,
● ograniczona informacja – informacja wymaga pewnej wiedzy o problemach chorego i podstawowych aspektach seksu, przebiegu choroby i zdrowienia,
● sugestie szczegółowe – szczegółowe potraktowanie problemu, wrażliwa i fachowa rozmowa z zakresu seksuologii,
● intensywna terapia – część pacjentów może wymagać terapii medycznej, psychologicznej, a nawet interwencji chirurgicznej. (…)” / Zaburzenia erekcji