Płynna biopsja prostaty Lublin testy

Płynna biopsja prostaty – test selectMDx

5/5 (3)

Płynna biopsja prostaty Lublin

Co to jest płynna biopsja prostaty – test SelectMDx?

Płynna biopsja prostaty – SelectMDx Liquid Biopsy to nieinwazyjne badanie genetyczne wykonywane na podstawie próbki moczu. Mierzy ono ekspresję dwóch genów silnie powiązanych z rakiem prostaty. W połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, określanymi przez lekarza urologa w trakcie konsultacji (PSA, rozmiar prostaty, wiek pacjenta oraz wywiad rodzinny pacjenta), płynna biopsja prostaty pozwala przewidzieć szansę wykrycia nowotworu w przypadku wykonania biopsji. Ponadto dzięki badaniu SelectMDx możliwe jest również wykrycie istotnego klinicznie raka stercza, który wymaga leczenia zabiegowego w początkowym stadium, gdy leczenie przynosi najlepsze efekty

Kto powinien mieć wykonana płynną biopsję prostaty?

Płynna biopsja prostaty – test SelectMDx przeznaczona jest dla mężczyzn z podwyższonym stężeniem PSA (>4ng/ml), u których lekarz urolog rozważa wykonanie  powtórnej biopsji prostaty. Badanie to pozwala na podjęcie decyzji o celowości wykonania biopsji stercza i wykrycie istotnego klinicznie raka stercza.

UWAGA !!!! Decyzję o zasadności wykonania badania podejmuje lekarz podczas wizyty w Poradni Urologicznej.

Jakie są korzyści z wykonania płynnej biopsji stercza?

SelectMDx Liquid Biopsy pozwala niektórym Pacjentom na uniknięcie niepotrzebnej biopsji stercza i działań niepożądanych z nią związanych takich jak: stres, zatrzymanie moczu, krew w moczu, krew w spermie lub zakażenie układu moczowego. Warto wspomnieć, że przy tradycyjnej biopsji przed i po zabiegu konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.

Jak się wykonuje płynną biopsję?

Badanie wykonuje się poprzez analizę próbki moczu, którą pobiera się po uprzednim badaniu per rectum wykonanym przez lekarza urologa. Pobrany materiał ocenia się pod kątem poziomu oraz zawartości mRNA genów DLX1 i HOXC6. Ich nadprodukcja występuje u mężczyzn z agresywną postacią nowotworu stercza.

Gdzie można wykonać płynną biopsję prostaty?

Test SelectMDx wykonywany jest między innymi w Onko-Centrum w Lublinie ul. Ignacego Daszyńskiego 2 – informacje na stronie: www.onkocentrum.pl

Czy badanie jest refundowane? / Płynna biopsja prostaty Lublin

Płynna biopsja prostaty niestety nie jest badaniem refundowanym w ramach NFZ i jest dostępna na zasadach komercyjnych. Jego cena to około 1.800 zł.

 

Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj

Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj

Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj

Post Author: Paweł Iberszer