5/5 (18)
dr n. med. Piotr Kawecki
Radiolog
Piotr Kawecki – kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej, 1 Wojskowy Szpital Kliniczny w Lublinie.
W naszym centrum wykonujemy pełen zakres badań ultrasonograficznych ze szczególnym naciskiem na badania naczyniowe, które stanowią najmocniejszą stronę dr Kaweckiego. Dr n. med. Piotr Kawecki to radiolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym. Autor i współautor książek oraz publikacji z dziedziny ultrasonografii naczyniowej.
Doktor specjalizuje się w diagnostyce MRI raka prostaty wykonując badania mpMRI (multiparamtryczny rezonans prostaty) wg protokołu PIRADS. Badanie te ma olbrzymią wartość wspomagającą w diagnostyce raka stercza.
Miarodajne i wysokiej wartości badania są nieodzowne w prawidłowej kwalifikacji do leczenia patologii naczyniowych w tym leczenia operacyjnego.
Badania naczyń wykonywane w Onko-Centrum. / dr Piotr Kawecki
Diagnostyka ultrasonograficzna chorób żył kończyn dolnych:
– kwalifikacja do zabiegów operacyjnych,
– ocena zakrzepicy,
– kwalifikacja do skleroterapii.
Diagnostyka ultrasonograficzna naczyń tętniczych:
– miażdżyca tętnic szyjnych,
– miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
– ocena aorty i tętnic biodrowych.
Diagnostyka ultrasonograficzna nadciśnienia:
– ocena tętnic nerkowych w wykrywaniu nadciśnienia nerkopochodnego (zwężenie tt. nerkowych). / dr Piotr Kawecki
Zapraszamy do rejestracji online > kliknij
Polub nas na profilu Facebook > kliknij
"Otyłość kojarzy się najczęściej z chorobami kardiologicznymi i cukrzycą typu II, tymczasem nadmierna masa ciała jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworów. W Polsce blisko 20 proc. ludzi jest otyłych.
W 2002 r. Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem (IARC) uznała za naukowy fakt, że nadwaga (wskaźnik masy ciała - BMI 25-29 kg/m2) i otyłość (BMI > 30 kg/m2) wiążą się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy, gruczolakoraka przełyku, raka piersi po menopauzie, trzonu macicy i nerki. W 2007 r. dodano do tej listy raka trzustki oraz stwierdzono, że otyłość najprawdopodobniej zwiększa ryzyko rozwoju raka pęcherza moczowego.
Z badań epidemiologicznych wynika, że szczupła sylwetka (BMI na poziomie 21-23 kg/m2) pozwala uniknąć do 20 proc. nowotworów związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Natomiast przyrost masy ciała (BMI powyżej 25 kg/m2 podwyższa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych około półtora razy w porównaniu z ryzykiem zachorowania na raka przy prawidłowym BMI. W krajach europejskich nadwaga i otyłość są przyczyną 11 proc. zachorowań na raka okrężnicy, 9 proc. przypadków raka piersi, 39 proc. raka trzonu macicy, 37 proc. gruczolakoraka przełyku, 25 proc. nowotworów nerki i 24 proc. nowotworów pęcherzyka żółciowego. Przybywa dowodów, że wysokie BMI może także zwiększać prawdopodobieństwo nawrotów raka, osłabia skuteczność chemoterapii i zwiększa umieralność spowodowaną przez nowotwory".
Źródło: http://onkologia.org.pl/otylosc/