kontakt dla pacjentów, palec dotykający tableta

Jeśli jesteś naszym Pacjentem i masz pytanie, napisz

5/5 (16)

Kontakt dla Pacjentów

Drogi Pacjencie,

wszystkie odpowiedzi mają charakter informacyjny i edukacyjny. Nie mogą zastąpić wizyty i konsultacji lekarskiej. Odpowiedzi będą wysyłane najszybciej jak to możliwe na adres mejlowy podany w formularzu.

WAŻNE: Prosimy o wysyłanie pytań dotyczących wizyty tylko przez Pacjentów, którzy zapisali się na konsultację, czy zabieg w Onko-Centrum. Odpowiedzi udzieli Lekarz Specjalista.

Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj

Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj

Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj

Fragment artykułu o nowotworze jajnik ze strony http://onkologia.org.pl/rak-jajnika/

“Diagnostyka / kontakt dla Pacjentów Onko-Centrum

Diagnostykę w tym nowotworze stanowi:

● badanie lekarskie,

● badanie ginekologiczne przez pochwę oraz odbyt,

● badanie wziernikiem dróg rodnych,

● badanie ultrasonograficzne przezpochwowe oraz jamy brzusznej,

● podstawowe badania krwi i moczu,

● badanie poziomu antygenu surowiczego CA 125,

● badanie poziomu ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (beta HCG), alfa-fetoproteiny (AFP), dehydrogenazy mleczanowej (LDH) oraz inhibiny – oznaczane przy nowotworach nienabłonkowych jajnika,

● badanie rentgenowskie lub tomograficzne klatki piersiowej,

● badanie tomograficzne jamy brzusznej i miednicy.

Diagnozę stawia się na podstawie badania mikroskopowego guza uzyskanego po zabiegu operacyjnym. Wyjątkowo można rozpoznać raka na podstawie obecności komórek raka w płynie z jamy opłucnej, otrzewnej i węzłów chłonnych.

Leczenie / kontakt dla Pacjentów Onko-Centrum

Standardem postępowania w raku jajnika jest pierwotny zabieg operacyjny, obejmujący usunięcie macicy z przydatkami (jajników z jajowodami), sieci większej, wyrostka robaczkowego, biopsję (pobranie) węzłów biodrowo-zasłonowych oraz okołoaortalnych, jak również pobranie płynu do badania cytologicznego, a przy jego braku pobranie popłuczyn i wykonanie licznych wymazów oraz pobranie wycinków z otrzewnej. Uzupełnieniem pierwotnej chirurgii jest następnie chemioterapia z zastosowaniem paklitekselu (leku cytostatycznego) oraz pochodnych platyny (innych leków cytostatycznych). Z reguły podaje się 6 kursów chemioterapii.

U młodych, nie posiadających dzieci kobiet, z wczesnym stopniem zaawansowania choroby oraz chcących zachować zdolność do prokreacji radykalność zabiegu może być zmniejszona do jednostronnego usunięcia chorego jajnika z jajowodem z adekwatnym zbadaniem stopnia zaawansowania za pomocą metod chirurgicznych i mikroskopowych. Leczenie oszczędzające jest rozsądną alternatywną drogą postępowania u młodych kobiet, z chęcią zachowania zdolności prokreacji, we wczesnym stopniu zaawansowania raka jajnika, a przeżycia pacjentek w porównaniu z radykalną chirurgią są korzystne.

U części pacjentek z wczesnym stopniem zaawansowania i nowotworem dobrze zróżnicowanym można nie stosować chemioterapii po operacji.

U kobiet, u których początkowo nie ma możliwości usunięcia raka z powodu znacznego zaawansowania, stosuje się często wstępnie chemioterapię, a dopiero po uzyskaniu wycofania się choroby stosuje się zabieg operacyjny.

Nowotwory wywodzące się z komórek rozrodczych leczy się operacyjnie, podobnie jak w rakach. Niektóre, takie jak rozrodczaki czy wczesne potworniaki niedojrzałe, nie wymagają dalszego leczenia. Pozostałe i postacie bardziej zaawansowane leczy się po zabiegu uzupełniającą chemioterapią (3 do 4 kursów). U kobiet bezdzietnych i dzieci stosuje się możliwie oszczędzające leczenie chirurgiczne.

Nowotwory ze sznurów płciowych w niskim stopniu zaawansowania można leczyć operacyjnie, zachowując macicę i 1 przydatek. Pozostałe, takie jak rak jajnika, leczy się operacyjnie bez usuwania węzłów chłonnych. Chore w niskim stopniu zaawansowania z niskim ryzykiem nawrotu następnie obserwuje się, a pozostałe pacjentki leczy się uzupełniającą chemioterapią. (…)” / kontakt dla Pacjentów Onko-Centrum

<!– Global site tag (gtag.js) – Google Analytics –>
<script async src=”https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=UA-96994316-4″></script>
<script>
window.dataLayer = window.dataLayer || [];
function gtag(){dataLayer.push(arguments);}
gtag(‘js’, new Date());

gtag(‘config’, ‘UA-96994316-4’);
</script>

Post Author: Paweł Iberszer