Oceń nas
Dlaczego prowadzi się badania kliniczne?
Aby sprostać wyzwaniom związanym zarówno z chorobami znanymi od dawna, jak i rzucanym przez choroby nowe lub nowo odkryte, konieczny jest rozwój substancji pozwalających je leczyć. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat postęp w medycynie – w tym opracowanie wielu nowych leków i terapii – sprawił, że dziś potrafimy poradzić sobie z wieloma chorobami, które do niedawna były nieuleczalne.
Jeden przykład – jeszcze w 1999 roku tylko 3 na 10 Pacjentów ze zdiagnozowaną białaczką przeżywało do 5 lat. Dziś w wielu przypadkach leczenie jest skuteczne i powoduje nie tylko powstrzymanie postępu choroby, ale całkowite wyleczenie. / Dlaczego prowadzi się badania kliniczne?
– Dzięki opracowaniu w 1995 roku inhibitorów proteazy oraz późniejszym badaniom nad ulepszeniem leków i terapii współczynnik umieralności wśród chorych na AIDS spadł o 70%.
– Jeszcze 12 lat temu nie było żadnego leku, który umożliwiałby skuteczne przeciwdziałanie rozwojowi choroby Alzheimera. Dziś dostępne są trzy różne grupy leków, które spowalniają postęp choroby i łagodzą jej objawy.
– Do początku lat 60-tych XX wieku chorzy wymagający przeszczepu narządów wewnętrznych znajdowali się w tragicznej sytuacji – umieliśmy już dokonać transplantacji, ale układ odpornościowy odrzucał narządy przeszczepione od niespokrewnionych dawców. Dziś dzięki nowym lekom dziesiątki tysięcy pacjentów po udanych przeszczepach cieszą się z uratowanego życia i odzyskanego zdrowia.
– Powoli w niepamięć odchodzi choroba Heinego-Medina (polio), która jeszcze 50 lat temu budziła ogromny lęk, bo wiązała się z dużym ryzykiem zgonu. Dzięki wynalezieniu szczepionki w większości regionów świata udało się ją skutecznie opanować. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w 2002 roku, że Europa jest wolna od tej choroby.
To tylko niektóre przykłady przełomowych odkryć w medycynie w ostatnich latach. Żadne z nich nie byłoby możliwe bez prowadzenia badań klinicznych. / Dlaczego prowadzi się badania kliniczne?
Zapraszamy do Onko-Centrum. Zarejestruj się wygodnie online > kliknij tutaj
Poznaj cały zespół Onko-Centrum > kliknij tutaj
Zachęcamy do wejścia na stronę onkologia.org.pl > kliknij tutaj
Wszystkie wpisy dotyczące badań klinicznych
Zachęcamy do zapoznania się z treścią wszystkich opracowań dotyczących badań klinicznych